Dzień Uwięzionego Pisarza


Dziś Dzień Uwięzionego Pisarza

Ciągle na świecie na siłę argumentu odpowiada się argumentem siły i wielu pisarzy i dziennikarzy jest prześladowanych.

15 listopada, w Dniu Uwięzionego Pisarza, PEN International wzywa do podjęcia pilnych działań międzynarodowych w celu ochrony pisarzy i dziennikarzy na całym świecie, którzy są coraz częściej atakowani przez podmioty państwowe i niepaństwowe po prostu za wykonywanie swojej pracy.

„Czy to poeci, czy dziennikarze śledczy, czy pisarze opowiadań, czy autorzy tekstów – autorzy są atakowani na całym świecie. Tegoroczne, wybrane przez PEN przypadki prześladowań ukazują ciągłe i złowrogie wysiłki, od Meksyku przez Egipt po Turcję, by uciszyć pisarzy i ograniczyć wolność słowa. Dzień Uwięzionego Pisarza to także dzień globalnej mobilizacji do solidarności z pisarzami, którym odebrano wolność za mówienie prawdy władzy. To dzień, w którym mówimy tym, którzy atakują pisarzy i dziennikarzy, że nie pozwolimy im ich uciszyć ”.

Każdego roku PEN zwraca uwagę na przypadki pięciu prześladowanych pisarzy – uwięzionych, oskarżonych lub atakowanych w inny sposób – które ilustrują rodzaje gróźb i ataków zagrażających pisarzom i dziennikarzom na całym świecie. W tym dniu szczególnie ważne jest wsparcie zagrożonych twórców poprzez wezwanie osób odpowiedzialnych za tę sytuację do zaprzestania prześladowań.

Możesz dołączyć do tej kampanii.

W tym roku PEN nagłaśnia przypadki tych pięciu osób:

Lydia Cacho Ribeiro, Meksyk

Słynna meksykańska dziennikarz śledcza i aktywistka jest od lat nękana, atakowana, grożono jej śmiercią
Po wydaniu książki „Demons of Eden” o sieci pedofilów, w którą byli zamieszani znani politycy i biznesmeni, została bezprawnie zatrzymana.
W Polsce ukazała się jej książka „Niewolnice władzy”.

Zrób coś!

Shakthika Sathkumara, Sri Lanca

Wielokrotnie nagradzany pisarz  Shakthika Sathkumara opublikował na Facebooku opowiadanie, które nawiązywało do molestowania dzieci w świątyni buddyjskiej. Został oskarżony o podżeganie do nienawiści religijnej. Pisarz spędził 4 miesiące w areszcie. Grozi mu do 10 lat więzienia, posiedzenie sądu w tej sprawie zaplanowano na grudzień.

Zrób coś!

Stella Nyanzi, Uganda

Uganda zamyka usta Internetowi. Uderzającym przykładem tego działania jest sprawa Stelli Nyanzi, która jest naukowcem, pisarką i aktywistą. We wrześniu zeszłego roku autorka opublikowała wiersz na Facebooku, krytyczny wobec prezydenta kraju i jego matki. W związku z tym, w sierpniu tego roku została skazana na 18 miesięcy więzienia za „nękanie w sieci”.

Zrób coś!

Nedim Turfent, Turcja

Nedim Turfent, redaktor, dziennikarz i poeta, został aresztowany w maju 2016 r. po tym, jak opisał starcia wojsk w kurdyjskim regionie Turcji. Oskarżony o terroryzm, został skazany na prawie dziewięć lat więzienia i spędził prawie dwa lata w więziennej izolatce. Jednak proces reportera był niesprawiedliwy; 19 świadków później wyznało, że byli torturowani, by zeznawać przeciwko niemu.

Zrób coś!

Galal El-Behairy, Egipt

Miesiąc przed wyborami prezydenckimi w Egipcie, piosenka z tekstem Galala El-Behairy’a, krytykująca rząd tego kraju, stała się wiralem. Kilka dni później egipski minister kultury potępił poetę i jego książkę „The Finest Women on Earth”. Autor został aresztowany, torturowano go. Odbywa trzyletni wyrok za „znieważenie wojska” i „rozpowszechnianie fałszywych informacji” w jednym z najbardziej znanych więzień w Egipcie.

Zrób coś!

Przygotowano na postawie: https://pen-international.org/news/pen-global-day-for-imprisoned-writers i https://www.dw.com/en/5-persecuted-authors-for-day-of-the-imprisoned-writer-2019/g-51210407

 


Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Powiadom o