Najlepsze książki 2019 – pierwsze półrocze


W mediach społecznościowych, na Twitterze, zbieramy dla Was polecenia książkowe.

Oto lista najczęściej polecanych książek w 2019 roku! Najlepsza jedenastka!

 

6.

„Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza”
Dominik Szczepański

„Czapkins” to historia o miłości i samotności; uzależnieniu i wyzwoleniu; poszukiwaniu prawdy i walce z własnym ego. A także o niezwykłym marzeniu, które zmieniło życie Mackiewicza i ludzi wokół niego. Ale przede wszystkim to opowieść o wolności, jej pragnieniu i wcielaniu w życie. Wolności, która nigdy nie ogranicza wolności innych; wolności, która jest bardzo blisko związana z poczuciem odpowiedzialności – za partnerów wspinaczkowych, za przyjaciół i bliskich. Wolności do końca.

 

 

„Cokolwiek wybierzesz”
Jakub Szamałek 

„Cokolwiek wybierzesz” to przeszywający thriller, którego finał na długo pozostaje w pamięci. Szamałek przekonująco rysuje postaci uwikłane w medialną machinę, znakomicie tworząc nastrój zbliżającej się katastrofy.

O książce przeczytacie tutaj:

 

5.

„Kult”
Łukasz Orbitowski

„Kult” to najdojrzalsza powieść Łukasza Orbitowskiego, snuta z humorem i czułością. Zbeletryzowana, ale doskonale udokumentowana historia oławskich objawień jest tylko pretekstem do fascynującej opowieści o miłości i stracie, lojalności i próbie zrozumienia najbliższych. O potrzebie odkupienia win. O cudach i ich tajemnicy.

 

4.

„Pianie kogutów, płacz psów”
Wojciech Tochman

Wojciech Tochman, z chłodną precyzją i ujmującą wrażliwością, opowiada o ludziach, których odwaga została na zawsze złamana. O bólu, którego nie dało się ukoić. O lęku, który nie odszedł i wciąż sprzyja przemocy. O nieufności, która zabija wspólnotę. Także o bezradności wobec uczuć i wobec choroby.

W książce Tochmana dzisiejsza Kambodża to lustro, w którym odbija się cały świat.

O książce:
kulturaliberalna.pl

 

Król
Szczepan Twardoch

Warszawa. Burzliwe lata trzydzieste XX wieku. Wielokulturowy, podzielony świat u progu drugiej wojny światowej, targany konfliktami narodowymi, politycznymi, społecznymi – w całej złożoności, pokazany nieraz drastycznie, ostro, szokująco. Zwroty akcji, romanse, gwałty, ćwiartowanie ciał, szantaże, przewroty polityczne – tu zaciera się granica między życiem codziennym, polityką, a gangsterką.

 

3.

„Zdrój”
Barbara Klicka

„Zdrój” opowiada o młodej kobiecie, która znajduje się na turnusie uzdrowiskowym w Ciechocinku. Sanatorium okazuje się miejscem pełnym pułapek, rytuałów i sekretów, a bohaterka mimo wielu wysiłków nie potrafi zrozumieć reguł rządzących zdrojowym światem. Wszystko w tej opowieści rozgrywa się na pograniczu zdrowia i choroby, a także codzienności szpitala i jego mrocznych zakamarków. „

 

„Internat”
Serhij Żadan

ojczyzna Paszy została anulowana, a na jej miejsce podstawiono zrujnowane industrialne przedmieścia, opustoszałe wioski i miasto widmo, w którym grasują okupanci, płoną bloki i trwa kanonada. Z tej pułapki można się wymknąć tylko cudem lub za cenę ogromnego upokorzenia. Albo w trumnie.

Wyobraźcie sobie Drogę Cormaca McCarthy’ego, tyle że osadzoną w zimowym wojennym Donbasie. To jest właśnie Internat.

 

2.

„Serotonina”
Michel Houellebecq

Okrzyknięta najbardziej rozpaczliwą i mroczną powieścią w dorobku wybitnego pisarza, „Serotonina” to historia czterdziestosześcioletniego Florenta-Claude’a Labrouste’a, który pewnego dnia odkrywa, że partnerka zdradzała go z młodymi mężczyznami podczas filmowanych orgii. Opuszcza ją i całymi dniami snuje się po barach, wygłaszając tyrady na temat związków miłosnych. Bohaterowi udaje się funkcjonować jedynie dzięki regularnemu zażywaniu tabletki Captorix, która powoduje wydzielanie serotoniny, zwanej hormonem szczęścia.

O książce napisał Marek Bieńczyk w Tygodniku Powszechnym: NIedobrze, panie bobrze

 

„Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”
Małgorzata Rejmer

Układając opowieści swoich bohaterów w chór przejmujących głosów, autorka odsłania fragment najczarniejszego okresu w historii Albanii i zapisuje kolejną kartę w księdze upadku wartości humanistycznych XX wieku.

O książce napisał Rafał Hetman https://czytamrecenzuje.pl/recenzja/1491/bloto-slodsze-niz-miod

Nagrody:

  • Nagroda Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera (2019)
  • Paszport Polityki (2018)

Książka również w rankingu najlepszych ksiażek 2018 roku

 

1.

„Dom z dwiema wieżami”
Maciej Zaremba Bielawski

Niewiele jest książek, które w tak poruszający sposób obejmują cały ogrom ludzkiego doświadczenia – od pierwszych erotycznych inicjacji, poprzez młodzieńcze transgresje, decydujące życiowe decyzje, po mierzenie się z rodzinnymi traumami, lękiem i wypartą historią. W brawurowo napisanym Domu z dwiema wieżami mieści się wszystko: powaga i groza, humor i autoironia, powściągliwość i liryzm. I ocalająca moc literatury.

Nagrody:

  • Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki (2019)

Książka również w rankingu najlepszych ksiażek 2018 roku

„Mistrz i Małgorzata”
Michaił Bułhakow

To niezmiennie ulubiona książka sporej liczby użytkowników Twittera: Ulubione książki użytkowników Twittera

 

 


Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Powiadom o