Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii


Nikt nie wybiera sobie koloru oczu, płci, tożsamości płciowej ani orientacji seksualnej. Zawsze jednak możemy wybrać sposób w jaki traktujemy innych! :) Dziś Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii

Książki, bardziej niż filmy, pozwalają zobaczyć świat „oczami” innych osób. Dzięki temu można poznać ich sytuację i zrozumieć problemy z jakimi się spotykają.

 

Poniżej lista często polecanych książek, dzięki którym można spojrzeć na świat przez pryzmat osób LGBT.

Audre Lorde „Siostra outsiderka. Eseje i przemówienia”

W tym poruszającym zbiorze piętnastu esejów i przemówień wybitna amerykańska poetka i aktywistka, Audre Lorde, mierzy się z seksizmem, rasizmem, ageizmem, homofobią i klasizmem, postulując, by różnica społeczna stała się wehikułem działania i zmiany. Jej proza jest wyrazista, niezachwiana i liryczna, mówi o walce, ale ostatecznie daje też nadzieję.

 

 

Heinz Heger „Mężczyźni z różowym trójkątem”

Wspomnienia Heinza Hegera (pseudonim Josefa Kohouta) są uznawane za unikatowe nie tylko na przełamanie tabu, ale również na opis cierpienia tej grupy ofiar, która była prześladowana również po wojnie – Paragraf 175 przetrwał w NRD i RFN do końca lat sześćdziesiątych XX wieku. „Przedłużenie” prześladowań blokowało walkę byłych więźniów o zadośćuczynienie i uznanie ich jako grupy ofiar.Prześladowania Hegera rozpoczęły się w 1939 roku od umieszczenia w więzieniu karnym. W 1940 roku został przeniesiony do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Niecałe pół roku później do KL Flossenbürg, gdzie umieszczono go w tzw. specjalnym bloku, w którym izolowano więźniów z różowym trójkątem. Mężczyzna został wyzwolony przez armię amerykańską w trakcie marszu śmierci z obozu koncentracyjnego Flossenbürg do KL Dachau.

 

Garrard Conley „Wymazać siebie”

„Wymazać siebie” to historia młodego chłopaka, syna fundamentalistycznego pastora w małym miasteczku w Arkansas, który dokonuje coming outu przed rodzicami. Ci, przekonani, że homoseksualizm to ciężki grzech i nałóg, stawiają mu ultimatum – albo podda się terapii konwersyjnej i wyjdzie z nałogu, albo straci rodzinę, przyjaciół i zostanie wykluczony ze wspólnoty kościelnej.
Wówczas Garrard trafia do chrześcijańskiej organizacji o nazwie Love in Action. Tam pod okiem terapeutów poprzez dogłębne studiowanie Biblii i niemal wojskowy rygor ma zostać nawrócony na heteroseksualizm, oczyszczony z grzesznych impulsów i umocniony w wierze.

 

Amy Ellis Nutt  „Zostać Nicole. Metamorfoza amerykańskiej rodziny”

Czy na pewno wiemy, gdzie przebiega granica między kobiecością a męskością? I dlaczego boimy się słowa „transseksualizm”?

„Zostać Nicole” to prawdziwa historia nastolatka, który czuł się dziewczyną. Jonas i Wyatt byli synami, o których Kelly i Wayne Mainesowie od dawna marzyli. Adoptowani bracia bliźniacy byli absolutnie identyczni, pomijając fakt, że jeden z nich czuł się chłopcem, a drugi – dziewczynką. Dla małżeństwa Mainesów mogło oznaczać to katastrofę. Zwłaszcza dla adoptowanego ojca, Wayna Mainesa, konserwatywnego żołnierza i myśliwego.

 

Becky Albertalli „Simon oraz inni homo sapiens”

Zabawna i urocza powieść dla czytelników od lat nastu do stu. Pełna humoru i niezwykle wzruszająca historia o dojrzewaniu i wychodzeniu z szafy współczesnego nastolatka – opakowana w historię nieporadnej pierwszej miłości

 

 

 

 

 

Książki wybraliśmy z poleceń użytkowników Twittera, blogerów (np. OczytanyFacet, DrogaCzytania) oraz Penguin Random House, Uniwersytet Stanowy Colorado, Book Riot.


Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Powiadom o