Literatura dawna

Literatura dawna, bardzo, bardzo dawna


Nowości i zapowiedzi czytelnicze to gorący temat w świecie książek, a co jeśli zaproponujemy Wam książki… opublikowane jeszcze w średniowieczu?

Autorkę bloga Literatura Dawna interesują publikacje ze średniowiecza, renesansu a także baroku. Są to przede wszystkim książki dotyczące obyczajowości i tradycji w czasach staropolskich. Na naszą prośbę stworzyła tekst o swoich ulubionych książkach a ponieważ nie spodziewaliśmy się książek aż tak dawnych, efekt nas po prostu zachwycił! Jesteśmy ciekawi, czy Wam również się spodoba?

Gall Anonim „Kronika polska”

Przekład: Roman Grodecki.

Wydawnictwo i rok wydania: Ossolineum, 2003 rok.

        Kronika polska Galla Anonima jest najstarszym dziełem literackim. Została napisana po łacinie, ponieważ język narodowy nie był jeszcze na tyle rozwinięty, aby móc się nim posługiwać. Gall Anonim jest bardzo tajemniczym autorem, ponieważ nie mamy za wiele informacji o jego życiu i twórczości. Znalazł się w Polsce za sprawą króla Bolesława Krzywoustego, w czasie jego pielgrzymki pokutnej do Węgier. Kronika ma charakter moralistyczny.

W utworze Galla Anonima bardzo podoba mi się kompozycja, a dokładnie jej regularność, która nie może być przypadkiem. Fabuła toczy się w czasie panowania króla Bolesława Krzywoustego. Występują wstawki wierszowane do każdej z trzech ksiąg. Jest to tzw. epilog. Ciekawą kwestią, również jest prawdomówność Galla. Zazwyczaj w kwestiach historycznych zachowuje milczenie.

Gall Anonim "Kronika polska"
Koniecznie zajrzyjcie na Instagram LiteraturaDawna

Wiesław Wydra, Wojciech Ryszard Rzepka „Chrestomatia staropolska. Teksty do 1543 roku.”

Wydawnictwo i rok wydania: Ossolineum, 1984 rok.

             Pierwszy raz o niej usłyszałam na I roku studiów. Przerabialiśmy ją w czasie omawiania epoki średniowiecza. Jest to zbiór tekstów staropolskich. Zawiera, m.in.: modlitewniki, przekłady Biblii, kazania, apokryfy, teksty prawnicze i urzędowe, zabytki epistolograficzne, pieśni religijne, poezja religijna i okolicznościowa, poezja miłosna; pierwsze teksty polskie drukowane z oficyn: Jana Hallera, Hieronima Wietora i Floriana Unglera. Zbiór zaopatrzony jest w transliterację i transkrypcję. Przez to teksty są czytelne dla literaturoznawców, językoznawców i historyków.

Chrestomatia staropolska jest jedną z moich ulubionych pozycji książkowych. Jest to spowodowane tym, że można poznać kulturę i obyczajowość w epoce staropolskiej. W czasie czytania tej pozycji możemy przenieść się w czasie i poczuć klimaty dawnych czasów.

„Co znajduje się w Chrestomatii staropolskiej?”

Henryk Kramer i Jakub Sprenger „Młot na czarownice. Postępek zwierzchowny w czarach a także sposób uchronienia się ich i lekarstwo na nie w dwóch częściach zamykający.” (wersja uwspółcześniona).

Wydawnictwo i rok wydania: Wydawnictwo XXL, 2008 rok.

            Tekst został napisany przez Jacoba Sprengera i Henricha Kramera. Wydana została w 1487 roku. Pozycja stała się podręcznikiem, który miał pomóc w łapaniu czarownic. W Polsce została wydana w 1614 roku przez Stanisława Ząbkowica.

Książka przedstawia problem oskarżania kobiet o czary. Były poddawane torturom, po których każdy by się przyznał do popełnienia przestępstwa. Widzimy w jaki sposób były traktowane i poniżane. Cieszmy się, że wywalczyłyśmy sobie wolność.

Koniecznie przeczytajcie też pełną recenzję „Młota na czarownice”

"Młot na czarownice"

W tym poście, chciałam Wam opowiedzieć o swoich ulubionych książkach z dziedziny literatury staropolskiej. W ten sposób pragnę pokazać, że literatura staropolska nie jest wcale nudna, ani nie sprawia żadnych trudności. Większość z nas jest zafascynowana epoką współczesną, ale nikt nie zastanawia się dlaczego ona powstała. Gdyby nie rozwój  literatury i eksperymentowanie z nią, nie było by współczesności. A poza tym historia literatury też jest bardzo ważna, bo wypadało by wiedzieć od czego się wszystko zaczęło.


Cały tekst autorka opublikowała także na swoim blogu.

Na koniec gorąco polecamy blog autorki!

Jeśli zainteresowało Was to krótkie wprowadzenie, to gorąco polecamy blog autorki: literaturadawnablog.wordpress.com. Znajdziecie tam recenzje wielu innych ciekawych książek z tego niesamowitego – zwłaszcza z naszej XXI-wiecznej perspektywy – okresu.

Autorka jest aktywna również na Instagramie i Twitterze


Leave a Reply

avatar
  Subscribe  
Powiadom o